2. Rýmařovské osmitisícovky – K2

Obnovený a omlazený oddíl Horal Rýmařov se pustil do zdolávání nejvyšších vrcholů světa – v seriálu závodů Rýmařovské osmitisícovky, které loni zahájil výstup na Mount Everest. Smyslem této sportovní akce samozřejmě není expedice do Himaláje, ale soutěž ve vytrvalosti a rychlosti na horolezecké stěně v SVČ Rýmařov. Nejvyšší hory světa jsou leitmotivem soutěže i měřítkem výkonu závodníků. Loni horolezci stoupali na vrchol Everestu (8 850 m n. m.) ze základního tábora ve výšce 6 500 m n. m., o 2 350 metrů výškového rozdílu se přitom podělili. Po splnění tohoto cíle se závodilo ještě v rychlosti.

Letos byl cílem vrchol druhé nejvyšší a údajně nejtěžší hory K2 (8 611 m n. m.). Závod tentokrát začínal už v 5 000 m n. m., a rozdíl mezi výchozím bodem a vrcholem tak činil 3 611 metrů. I přesto se závodníci dostali na K2 za pouhou hodinu (a vrchol „přelezli“ o dalších cca 70 metrů).

Důvodem byl větší počet závodníků, oproti loňským patnácti se letos pod horolezeckou stěnou sešlo pětadvacet sportovců včetně čtyř juniorů z horolezeckého kroužku SVČ. „Horal Rýmařov se úspěšně rozrůstá. Za poslední rok se k nám přidali noví členové a další se hlásí,“ komentoval početnou účast předseda oddílu Tomáš Neset.

Letošní závody se pořadatelé rozhodli ztížit nejen vyšším počtem lezených metrů, ale i kombinací obou soutěží, vytrvalostní a rychlostní. „Obě soutěže tentokrát probíhaly současně a tím se řídilo i hodnocení. Nastoupané metry se dělily nejrychlejšími časy dosaženými v závodu na rychlost. Je to spravedlivější. Závodníci museli zabrat v obou disciplínách, protože kdo se šetřil ve vytrvalostní soutěži, tomu ani výborné výsledky v soutěži na rychlost nepomohly k umístění v celkovém pořadí,“ vysvětlil princip závodu Tomáš Neset.

Hlavním vítězem se stal Marek Hnát, který z celkové sumy urazil 440 metrů, to znamená, že na osmimetrovou stěnu vylezl 55krát. Ve finále měl zároveň nejrychlejší čas, v součtu dvou cest 16,47 s, čímž o sekundu a půl překonal loňského vítěze závodu na rychlost Karla Tomana. Na druhém místě mezi muži skončil František Ondrášek a jako třetí Ondřej Šimko. Mezi ženami zazářila nová členka oddílu Milica Peterková s nejlepším časem 25,16 s, téměř o sekundu rychlejším než byl výkon loni první Soni Köhlerové. Druhou nejrychlejší byla juniorka Tereza Valová a třetí Dagmar Štěpaníková. Cenami pro vítěze bylo horolezecké vybavení.

Druhý závod z cyklu Rýmařovských osmitisícovek podpořilo město Rýmařov, SVČ Rýmařov a firmy RD Rýmařov, Katr Stará Ves, STAN, Stansped,     Voda – topení – plyn Vavroušek a Bob sport.

Rýmařovští horolezci sice postupují od nejvyšších vrcholů k nižším – příští rok by se podle této posloupnosti mělo lézt na Kančendžengu (8 586 m n. m.) – samotný závod by se měl ale opět ztížit, především prodloužit o stoupané metry.

ZN – napsáno pro RH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *