Čtvrtá osmitisícovka byla zatím nejtěžší

 Do sbírky osmitisícovek si lezci TJ Horal Rýmařov připsali další kořist – během čtvrtého ročníku závodů ve vytrvalosti a rychlosti dospěli na vrchol Lhoce (8 516 m n. m.). Přestože jde o vrchol nižší než v předchozích ročnících, zdolaný úsek byl zatím nejdelší. Lezcům na něj stačila hodina a tři čtvrtě.

Princip lezeckých závodů na umělé stěně v SVČ Rýmařov zůstal stejný. Každý rok skupina přihlášených horolezců společně symbolicky zdolá jednu osmitisícovku. Po Mount Everestu, K2 a loňské Kančendženze se v sobotu 8. dubna stal cílem vrchol Lhoce. Přestože horolezci postupují od nejvyšších vrcholů k nejnižším, v realitě vylezou každý rok víc metrů. Důležitý je totiž startovní bod. Zatímco na Mount Everest lezci vyrazili z tábora ve výšce 6 500 metrů, a urazili tak do cíle 2 350 metrů, o rok později je od vrcholu K2 dělilo již 3 611 metrů a loni se na Kančendžengu dostali až po zdolání 3 736 metrů. Letos svůj cíl opět oddálili, když si za start určili základní tábor v Namche Bazaaru ve výšce 3 450 metrů. Cestou na vrchol bylo třeba překonat už celých 5 066 metrů.

Závodníci se o vytyčenou trasu dělí. Každý vyleze podle svých sil několik sad po čtyřiceti metrech (tj. pět osmimetrových cest na umělé stěně), zdolané metry se sčítají, a jakmile je součet roven předurčené trase na vrchol osmitisícovky, závod dospěje do finále. Každý závodník se zároveň účastní vyřazovacího rychlostního závodu, z něhož je do výsledku započítán součet dvou nejrychlejších časů sprinterských cest. O umístění v závodu rozhoduje počet vylezených metrů cestou na vrchol dělený časem ze sprintu. Konečné pořadí je tak závislé na rychlosti i na vytrvalosti lezce.

Letošní, zatím nejnáročnější závod byl těžší i tím, že se ho účastnilo čtrnáct lezců, o dva méně než loni. Na každého tudíž připadl větší díl trasy. Navzdory tomu byl celkový společný čas skvělý – zatímco loni zvládli vylézt 3 736 metrů na Kančendžengu za hodinu a dvacet minut, tentokrát jim na zdolání více než pěti tisíc metrů stačila hodina a tři čtvrtě. „V minulém ročníku pouze tři závodníci překonali hranici 400 vylezených metrů. Letos se do rozmezí 440 a 520 metrů dostalo osm závodníků. O výsledcích nakonec rozhodovaly i desetiny sekundy ve sprintu,“ komentoval letošní ročník Rýmařovských osmitisícovek šéf Horalu Rýmařov Tomáš Neset.

Vítězem závodu se stal rýmařovský lezec Ondřej Šimko, který zvládl 520 metrů a v součtu dvou cest měl nejrychlejší čas 16,33 sekund. Za ním si bezmála půlkilometrový úsek (480 metrů) ukrojil František Ondrášek rovněž z Rýmařova s nejlepším časem 17,24 sekund a na třetí příčku se vyšplhal Michal Kuda z Poličky s porcí 440 metrů a nejlepším časem dvou cest 17,41 sekund.

Ženy se do závodu přihlásily opět čtyři a nic se nezměnilo ani na medailových pozicích, nicméně lezkyně tentkrát zdolaly více metrů. První Milica Peterková z Rýmařova urazila stejně jako o rok dříve 480 metrů a v součtu dvou cest měla nejlepší čas 20,62 sekund, čímž si o téměř čtyři vteřiny vylepšila svůj loňský rekord. Druhá Júlia Balážová ze slovenských Bánovců nad Bebravou také vylezla 480 metrů (loni 400 m) a časem 27,85 sekund překonala svůj loňský nejrychlejší výsledek o víc než vteřinu. A lepší byla i Ivana Hofírková z Rýmařova na třetím místě, která sice časem 32,32 sekund svůj loňský rekord nepřekonala, ale zato zdolala 280 metrů, tedy o 120 metrů více než v minulém ročníku.

 

Sponzory čtvrtého ročníku osmitisícovek byly město Rýmařov, firma Katr, organizace STAN a SVČ Rýmařov, které poskytlo zázemí pro konání závodu. Díky finančním příspěvkům sponzorů mohli být medailisté oceněni kvalitním horolezeckým vybavením; hlavní cenou byl pár cepínů Singing Rock Bandit.

Místní horolezci kromě tréninků na umělých stěnách pořádají i výjezdy na přírodní skály. Letos už absolvovali zimní výstup v okolí Popradského plesa a čeká je letní lezení v Tatrách a rakouských Alpách a sportovní lezení na Sicílii. Nezanedbávají ani domovský Rabštejn, jehož správu už loni začali naplňovat výměnou jištění a čištěním skal. Na Rabštejně brzy proběhne i první společná akce nově založeného dětského oddílu Horalu Rýmařov, který vede Jakub Vala. Plán oddílových akcí je zveřejněn na stránkách oddílu horalrymarov.cz. ZN

Autor: ZN

Článek převzatý z Rýmařovského horizontu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *