Horolezci zdolali šestou osmitisícovku Cho Oyu
Horolezecký oddíl Horal Rýmařov má za sebou šestý osmitisícový vrchol a zároveň šestou nejvyšší horu světa Cho Oyu (Čo Oju, 8201 m n. m.), kterou během sobotních závodů (13. 4.) na horolezecké stěně Střediska volného času pomyslně zdolala skupina sedmnácti dětí a třinácti dospělých lezců. Těm ke zdolání vrcholu stačily dvě a půl hodiny.
Seriál závodů Rýmařovské osmitisícovky byl zahájen v roce 2014 výstupem na Mount Everest (8848 m n. m.) a každý rok pokračuje zdoláním jedné z osmitisícovek (K2 – 2015, Kančendčenga – 2016, Lhoce – 2017 a Makalu – 2018). Cho Oyu leží 20 km na západ od Mount Everestu a jde o jednu z nejsnáze dostupných osmitisícovek. Prvovýstup se zdařil 19. října 1954 rakouské expedici, s níž na vrcholu stanul také Herbert Tichy.
Osmitisícovka Cho Oyu, v tibetštině „Tyrkysová bohyně“, prověřila připravenost sedmnácti dětí ve věku od 6 do 15 let. Pro šestiletou Barboru Valovou a sedmiletého Oldřicha Neseta nebyla patřičná kategorie připravena, proto byli zařazeni mezi devítileté, ovšem rozhodně se neztratili. Start závodu byl pro dětské lezce posazen do výšky 4400 m n. m. a vrcholu Cho Oyu ve výšce 8201 m n. m. děti společnými silami dosáhly za hodinu a 20 minut. Umístění dětí v jednotlivých kategoriích zobrazují níže uvedené výsledky.
Kategorie 9–10 let:
- Sára Habrovanská
- Barbora Valová
- Zdeněk Neset
Kategorie 11–12 let:
- Ema Žáková
- Lucie Martinčeková
- Natálie Havlíková
- Marek Hladký
- Matěj Fryblík
- Tomáš Chytil
Kategorie 13–15 let:
- Veronika Švehlová
- Anna Vincourková
- Kateřina Malá
- Adam Nikolov
- Petr Hladký
Odpoledního závodu dospělých se zúčastnilo deset mužů a tři ženy. Závod začal ve výšce 1800 m n. m. a vrchol byl dosažen za 2 hodiny a 30 minut. Závodu dospělých se zúčastnil i vítěz kategorie chlapců 13–15 let Adam Nikolov, který odpoledne zúročil své rozlezení v dopolední části závodu, ve sprintu se probojoval do finále a celkově mezi muži skončil pátý.
Kategorie žen:
- Ivana Hofírková (360 nastoupaných metrů, součet časů sprintu z obou drah – 35,09 s)
- Kateřina Fryblíková (320 metrů, součet časů – 40,67 s)
- Marcela Dostálková (200 metrů, součet časů – 57,78 s)
Kategorie mužů:
- Michael Soušek (840 metrů, součet časů – 13,82 s)
- Michal Kuda (840 metrů, součet časů – 16,09 s)
- Tomáš Neset (720 metrů, součet časů – 21,57 s)
Obě soutěže probíhaly opět současně a tím se řídilo i hodnocení. Nastoupané metry se dělily nejrychlejšími časy dosaženými v závodu na rychlost. Závodníci museli zabrat v obou disciplínách, protože kdo se šetřil ve vytrvalostní soutěži, tomu ani výborné výsledky v soutěži na rychlost nepomohly k umístění v celkovém pořadí. „Závody tak reflektují dvě důležité schopnosti nutné pro lezení v horách, a tou je nezbytná vytrvalost, ale také rychlost, která snižuje faktor objektivního nebezpečí – pád lavin, kamení nebo změny počasí,“ objasnil princip závodu Tomáš Neset. Věkové rozpětí účastníků letošního ročníku začínalo na šesti a končilo na jedenasedmdesáti letech. Vítězové obdrželi drobné horolezecké potřeby a diplomy. Závod mohl být uskutečněn díky partnerům a sponzorům SVČ Rýmařov, Městu Rýmařov a firmám KATR a STAN.
Autor: Rýmařovský Horizont | JiKo