Na pátou osmitisícovku horolezci vystoupali dvakrát
Horolezci mají za sebou pátý ročník Rýmařovských osmitisícovek. Cílem byl v sobotu 21. dubna vrchol Makalu ve výšce 8463 metrů nad mořem. Účastníci letošního závodu se na něj dostali hned dvakrát.
TJ Horal jako hlavní pořadatel závodu, jehož leitmotivem je pomyslné zdolávání himálajských osmitisícovek, tentokrát vyzval k výstupu na Makalu i děti. Mladí lezci z kroužku SVČ Rýmařov a jejich soupeři z horolezeckých oddílů Vrbna pod Pradědem, Zlína, Olomouce a Lanškrouna se utkávají při pravidelných soutěžích, závod s cílem na osmitisícovce si ale vyzkoušeli poprvé. A překvapili. Závod absolvovali podle stejných pravidel jako dospělí; v rychlosti museli zdolat dvě cesty v co nejlepším čase, ve vytrvalosti po čtyřicetimetrových úsecích vystoupat do co největší výšky. V momentě, kdy součet zdolaných metrů všech závodníků dosáhl výšky vrcholu Makalu, závod skončil.
Děti překvapily hned dvakrát. Vylezly totiž celou horu, tedy od nuly po vrchol ve výšce 8463 metrů, a to v krásném čase 2 hodin a 22 minut. O úctyhodnou sumu metrů se podělilo třiadvacet lezců, kteří závodili ve třech věkových kategoriích. Mnozí z nich přitom urazili srovnatelný počet metrů jako dospělí lezci, ti nejvytrvalejší i přes půl kilometru. A přestože během více než dvouhodinového závodu dětem viditelně ubývaly síly, ve finiši se dokázaly vyhecovat a o poslední metry bojovaly s neskutečnou vervou.
Mezi chlapci ve věku 9–10 let si pro prvenství vylezl Matěj Fryblík z rýmařovského horolezeckého kroužku (400 vystoupaných metrů a součet nejlepších časů dvou cest 41,99 sekund), druhý byl Jakub Nastoupil z Lanškrouna a třetí Vojtěch Konečný z Rýmařova. Mezi dívkami nejmladší kategorie zvítězila místní závodnice Sára Habrovanská (360 m a 38,48 s), za ní skončila Barbora Semerádová ze Zlína a jako třetí Tereza Hnilová z Rýmařova.
Prostřední kategorii chlapců ve věku 11–12 let ovládl Václav Semerád z Lanškrouna (520 m a 20,51 s), za ním se umístil Marek Hladký a Tobias Polák, oba z Rýmařova. Mezi dívkami téže věkové kategorie zlato vybojovala Daniela Nastoupilová z Lanškrouna (560 m a 37,23 s), druhé místo získala Karolína Popovyčová a třetí Vendula Ambrožová, obě místní závodnice.
V nejstarší kategorii 13–15 let, v níž se už závodníci jistili vzájemně (bez pomoci dospělých), se mezi chlapci na první příčku vyšplhal Adam Nikolov z Rýmařova (440 m a 23,42 s), na druhou Zbyněk Weiser z Olomouce a na třetí domácí závodník Jakub Fryblík. Mezi dívkami patřily všechny stupně vítězů Rýmařovu, suverénně zvítězila Amálie Andršová (560 m a 20,35 s), druhá skončila Kateřina Malá a třetí Barbora Bulová.
Odpoledne patřila horolezecká stěna v SVČ dospělým lezcům. Tentokrát se jich sešlo pod vrcholem Makalu jedenáct. Na vrchol páté osmitisícovky se vydali z výšky 3000 metrů nad mořem. Na rozdíl od dětí nezdolali tedy celou horu, nicméně opět si vyměřili podstatně delší cestu na vrchol než vloni. Tehdy se lezlo na Lhoce úsek dlouhý 5 066 metrů, letos to bylo už 5 463 metrů. Jedenácti lezcům na ně stačila stejně jako loni hodina a tři čtvrtě.
O prvenství v ženské kategorii bojovaly dvě lezkyně. Obě zdolaly 480 metrů, ale rychlejší nakonec byla slovenská závodnice Júlia Balážová se součtem nejlepších časů dvou cest 27,12 sekund, druhá Gabriela Janoušková z Rýmařova zvládla dvě cesty za 28,47 sekund.
Urputné boje svedli muži, kteří letos v menším počtu museli zvládnout větší porci metrů. „Letošní závod mužů byl doslova soubojem titánů. Pokaždé, když se do osmitisícovek přihlásí Lukáš Ondrášek, který nás všechny výkonnostně převyšuje, počítáme s tím, že bude první. Letos ale dostal rovnocenného soupeře,“ komentoval výkony v mužské kategorii šéf Horalu Tomáš Neset. Mezi muži nakonec zvítězil Petr Hartmann z Poličky (720 m a 11,67 s), rýmařovský sportovec Lukáš Ondrášek vybojoval stříbro (720 m a 13,47 s) a jako třetí skončil loňský vítěz Ondřej Šimko (600 m a 14,85 s). Jen pro srovnání – Ondřeji Šimkovi před rokem k vítězství stačilo zdolat 520 metrů a součet nejrychlejších časů dvou cest 16,33 sekund.
Pátý ročník Rýmařovských osmitisícovek podpořilo SVČ Rýmařov, město Rýmařov, firma Katr a organizace STAN. ZN