Ledolezení Jeseníky 2017

Lezení Vysoký vodopád 12.2.2017

Po sobotní narozeninové túře Mary a Peťky (která mimochodem byla extrémně náročná a strávili jsme na ní tak 10 hodin) byla akce na neděli poněkud v ohrožení… Až do poslední chvíle nebylo zřejmé, kdo se opravdu ráno před svůj dům se  šestou hodinou ranní dostaví. Po několika lehčích komplikacích v podobě Martinovy potřeby posedět si ráno na trůně déle než bylo ostatním čekajícím milo se s 20 minutovým zpožděním vydáváme na krasojízdu ztemnělými Jeseníky – cílem je Bělá, výchozí místo pro výšlap na Vysoký vodopád. Svačinky v autě, šílení řidiči na silnici, vážná hudba linoucí se z rádia a nepříjemné zjištění, že to bude pěkně do kopce umocňují lehce tragickou atmosféru začátku výletu.

S blížící se Bělou a prvními paprsky slunce však přichází zvrat a nové naděje. Dokonce je kde zaparkovat a navíc už jsou tu kluci z Litomyšle, kteří s námi na lezení vyráží.

Přezutí, přebalení báglů… A pak do kopce… Asi tak hodinu… Chvílemi to klouže jak sviňa a sjezd do potoka se nikomu moc nezamlouvá. Splavení až na kost shazujeme pod Vysokým vodopádem batohy a dojíme své termosky. Vlna nadšení přichází při zjištění, že ledík od poslední návštěvy pořádně narostl a vypadá to na luxusní neděli.

Z růžového snu nás budí kusy ledu odlétající od Tomových maček a cepínů, je lepší se včas uklidit někam bokem z koryta nebo by z toho mohl být zkažený den. Trošku se nevejdeme pod jediné opravu kryté místo, je tedy třeba pro jističe zbudovat štand na druhé straně ledového korýtka. Od té chvíle vše probíhá bez větších problémů na 2-3 lanech souběžně aniž bychom si šlapali po hlavách. Idylku ruší jen občasné prosvištění ulomeného ledu, několik výkřiků a  „motivačních slov“, někdy letící šroub, někdy cepín, inu je to opravdu rozmanité a je třeba být ve střehu. Najde se i chvilka na metodiku, konkrétně možnosti zavrtávání šroubů, výroba a zatěžkávací zkouška abalakových hodin, zkoušení ostatních cepínů a na závěr i rychlostní „výběh“ po ledu. Každopádně bylo vylezeno asi 6 různých cest, na kterých jsme se střídali, strávili jsme zde cca 7 hodin a byl to parádní den!

Niki

Drytool 2017

Drytool 5.2.2017

Jeseníky skýtají nepřeberné množství aktivit, které je zde možné vyzkoušet a provozovat, jednou z těch ne úplně masových je i drytooling, na který se 5.2. vydala skupinka z Horalu. Díky odtátým neudržovaným cestám jsme si ušetřili několikakilometrový pochod sněhovou kaší a dorazili až ke „kamínku“ s maximem ušetřených sil. A ty se pak hodily. Pro někoho, kdo tohle „lezení“ zkoušel poprvé (jako třeba já) to byl neskutečný sado maso zážitek i v té nejlehčí cestě se stoprocentní nedůvěrou v mačky i cepíny.

Zbytek, který už si byl po více prožitých akcích podobného typu, jistější v kramflecích, se pouštěl i do odvážnějších podniků než je rybaření v nejlehčí spárce. Tudíž se konaly nějaké prvovýstupy, lezení po vlastním, lezení TR pěkných převisků, zatloukání skob a další aktivity od padání cepínů až po klepání kosy v nehorázné mlze a zimě.

Každopádně se jednalo o velmi příjemně strávenou neděli na hodně čerstvém vzduchu a nezbývá než utišit bolest svalů ztuhlých nevšedními pohyby a vydat se vstříc dalším dobrodružstvím.

Niki